Yeşil Yapı Kataloğu

ODE YALITIM

ODE EPD BELGESİ İLE ÇEVRE DUYARLILIĞINI BELGELEDİ.

Global marka olma yolunda önemli bir adım daha atan ODE Yalıtım, sektöründe üretmiş olduğu tüm ürünlerine EPD belgesi alan tek firma oldu. EPD Belgesi ile çevreye olan duyarlılığını belgeleyen ODE, bu sayede Avrupa’daki sayılı üretici arasına girmeyi başardı.

Yalıtım sektörünün yenilikçi lideri ODE, global marka olma yönünde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Çorlu tesislerinde ürettiği ısı ve su yalıtımı ürünlerine tüm pazarlarda geçerli, uluslararası onaylı ve Avrupa standartlarına uyumlu Environmental Product Declaration (EPD-Çevresel Ürün Beyanı) belgesini alan ODE Yalıtım, sektöründe bir ilki gerçekleştirerek ürettiği tüm ürünlere EPD belgesi alan tek firma oldu. EPD belgesi ile çevreye olan duyarlılığını bir kez daha gösteren ODE, bu sayede Avrupa’daki sayılı üretici arasına da girmeyi başardı.

ODE Yalıtım Genel Müdürü Ali Türker: “ODE artık tescilli bir Avrupa markası”

ODE Yalıtım olarak global bir marka olma misyonuyla, Türkiye yalıtım sektöründe yenilikçi uygulamalarla ilklere imza atmaya devam ettiklerini belirten ODE Yalıtım Genel Müdürü Ali Türker “ODE için, çevre ve yalıtım iç içe konulardır. Bu bağlamda ODE, tedarikçi üretici olmanın çok ötesinde sürdürülebilir bir gelecek için çalışan, “Geleceği Yalıtır” söylemini üretimindeki yeniliklerle desteklemeye devam eden bir şirket. ODE olarak, yalıtımın enerji tasarrufunda kritik bir öneme sahip olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Tüm yatırımlarımızı da bu bilinç doğrultusunda yapıyoruz. Örneğin 2010 yılından itibaren geçiş yaptığımız yeni üretim sistemi sayesinde şu anda %100 Ozon Dostu köpük üretimi yapıyoruz. EPD belgeleriyle birlikte çevre duyarlılığımız ile artık tescilli bir Avrupa markası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

EPD süreci Mayıs 2015’te başladı

Toplam 120.000 m2 açık, 35.000 m2 kapalı alana sahip 4 tesisinde üretim yapan ODE; ODE Isıpan XPS Extrüde Polistiren köpük, ODE Membran su yalıtımı ürünleri, ODE Starflex Cam yünü ve ODE R-Flex Elastomerik Kauçuk Köpüğü ısı yalıtımı ürünlerine detaylı bir çalışma sonucu EPD belgelerini aldı. Mayıs 2015’de başlayan proje sürecinde 4 ürün grubu için data toplanması, çevresel etkilerin hesaplanması, bağımsız denetleyiciler tarafından doğrulanması, her bir ürün için İklim Beyannamesi (Climate Declaration) hazırlanması gibi yoğun bir çalışma dönemi geçirildi.

EPD Belgesi Nedir?

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. LCA kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından bağımsız olarak doğrulanan ve dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki değerlendirilmesi yapılmış yapı ürünlerinin yaygınlaştırılmasını sağlarken LEED, BREEAM ve DGNB gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedirler. ODE Yalıtım EPD belgelerine The International EPD System ve EPD Türkiye web sayfalarından ulaşılabilir: ODE Starflex Cam yünü (EPD Kayıt No:S-P-00671), ODE Isıpan XPS Extrüde Polistiren köpük (EPD Kayıt No:S-P-00672) ve ODE R-Flex (EPD Kayıt No:S-P-00751) Elastomerik Köpük ısı yalıtımı ve ODE Membran (EPD Kayıt No:S-P-00673) su yalıtımı ürünlerine alınan EPD Belgeleri.m

Yeni ürünler, haberler ve diğer duyurulardan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.