Yeşil Yapı Kataloğu

Kil-San Kil San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul’daki fabrikasıyla, bölgesindeki tüm şantiyelere en kısa sürede tuğla sağlayabilen, üretim teknolojisi ve ürünleriyle ekolojik dengelerin korunmasına özen gösteren Kilsan, bakanlık tarafından belirlenen yıllık geri kazanım hedeflerine göre çalışan ve ÇEVKO’nun sözleşmeli firması olarak ambalajlarında yeşil nokta kullanan bir tuğla üreticisidir. Kilsan, ham madde sahalarını koruma altına alarak 22 hektarlık yetişkin bir orman oluşturmuştur.

Kullandığı elektriğin tümünü kendi üreten Kilsan, 290.000 m2 arazisi üzerindeki 40.000 m2 kapalı alanda, günlük 2.500 ton toprak işleme kapasitesine sahiptir. 17 adet robotla, tamamı PLC kontrollü üç üretim hattında, dört grupta 21 farklı ürünü, dünyanın en büyüğü unvanını koruyan 200 metre uzunluğundaki tünel fırınında, doğalgaz kullanarak üretmektedir.

Ambalajlı ve etiketli tuğla

Tuğlalar, 2 ayrı tesiste toplam 16 adet robot ile otomatik olarak ambalajlanıp etiketlenmektedir. Tuğlaların ambalajlanması, üretimden uygulamaya kadar hava şartlarından korunmasını sağlar. Yükleme ve boşaltmanın yanı sıra şantiye içinde yatay ve dikeyde ürün naklini kolaylaştırır. İşgücünden, fireden ve zamandan tasarruf sağlar. Kullanıcıyı bilgilendirmek, kolayca ürün ve stok takibi yapılmasını sağlamak amacıyla tuğlalar ambalajlanırken ürün cinsine göre otomatik olarak etiketlenmektedir. Etiketler ürün cinsi, teknik bilgiler ve barkod içerir.

Kalite ve standartlar

Ham madde ve ürünler, fabrika bünyesinde bulunan laboratuvarda 10 ayrı testten geçirilerek periyodik olarak kalite kontrolü yapılmakta ve düzenli Ar-Ge çalışmaları yürütülmektedir. Tüm faaliyetler, TS EN 771-1, TS 1261 standartları, CE ve G işareti yönetmeliklerine uygun olarak ve ISO9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde sürdürülmekte, izlenebilirlik sistemiyle, ürünler kullanıcıya ulaştıktan sonra da takip ve kontrol edilebilmektedir.

Yeşil binalar ve tuğla

Binaların inşasında duvar ve döşeme elemanı olarak önemli oranda yer tutan tuğla, %100 doğal ve %100 geri dönüşümlü yapısıyla ekolojik inşaat projeleri için ideal bir malzemedir. Kullanıldığı binaların ekolojik özelliklerini güçlendiren tuğla, insanların yapı içinde geçirdikleri yaşam süreleri için en sağlıklı ortamı sağlar. Kullanıldığı yapılara insan teni gibi yüksek nefes alma kabiliyeti kazandırır ve nem alışverişini iyileştirir.

Yeni ürünler, haberler ve diğer duyurulardan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.